O paměti

Mnémosyné

Mnémosyné (řecky μνημοσύνη = paměť, latinsky Mnemosyne) je dle řecké mytologie bohyní paměti a jazyka. Zároveň je matkou všech devíti múz - bohyň krásných umění a vědy. Otcem těchto múz je sám nejvyšší bůh Zeus. Dle některých pramenů byla Mnémosyné protipól řeky Léthé - řeky zapomnění.

Význam paměti

Paměť nás provází celým životem. Je účastna všech našich aktivit, často i v situacích, u kterých bych nás to možná ani nenapadlo. Její význam si začneme uvědomovat, až když dochází k jejímu oslabení, nedostatkům. Když jdeme pro něco do šatny a než tam dojdeme, zapomeneme, pro co jsme šli. Když marně pátráme v paměti, komu jsme dnes slíbili, že se ve tři hodiny ozveme. Když se setkáme s člověkem, který se k nám přátelsky hlásí a my nejsme schopni si rozpomenout, odkud toho člověka známe. To jsou situace, které s různou frekvencí zažívá drtivá většina lidí. Do určité míry to může být úsměvné, mávneme na takovou situací rukou a poznamenáme cosi o nastupující skleróze. Co se však stane, pokud tyto situace zaznamenáváme čím dál častěji, zasahují do našeho života a zanechávají v běžném fungování bílá místa? Kdy je ten bod zlomu, kdy si člověk řekne, že je něco špatně?

Nedocenitelnou úlohu v rámci zapomínání zaujímá prevence. Pravidelný a systematický trénink paměti. A nemusí se jednat o učení se telefonních čísel nazpaměť a vyhození papírového diáře do koše. Kurzy trénování paměti, které v posledních letech získávají čím dál více na oblibě, nabízejí přístupný a veskrze zábavný způsob, jak si s pamětí hrát, jak jí nabízet informace takovou formou, která člověka baví a přináší mu například i zvýšení sebevědomí. V kurzech trénování paměti není cílem ukázat účastníkům, co vše zapomněli, co možná ani nikdy nevěděli. Naopak, cílem setkání je probouzet v paměti věci, které byly hluboko uložené, stavět je do jiného světla, dávat do jiných kontextů.

Nebudu vám nalhávat, že trénování paměti je procházka růžovým sadem a popíjení koktejlu u bazénu. Kognitivní trénink je náročná duševní činnost. Pro paměť je totiž nejhorší stagnace, lenošení, nečinnost, nedostatek podnětů ke zpracování. Ale existují způsoby, které opravdu mohou člověka zaujmout a trénování paměti se tak může stát významnou a oblíbenou složkou zdravého životního stylu.

Kognitivní funkce a jejich role v trénování paměti

Mluvíme-li o kognitivních funkcích, myslíme tím všechny procesy, na kterých se podílí náš mozek, naše myšlenky. Jsou to procesy, které nám pomáhají učit se, pamatovat si, rozpoznávat, přizpůsobovat se okolnostem. Do kognitivních funkcí řadíme především tyto psychické procesy: paměť, koncentraci, rychlost myšlení a porozumění informacím, pozornost, schopnost řešit zátěžové situace, organizovat, dívat se na věci z nadhledu, v neposlední řadě jde i o řečové funkce včetně slovní zásoby.

Jak je vidět, v rámci trénování paměti jde o velmi komplexní soubor činností, na které se jednotlivá setkání zaměřují a v různých kombinacích procvičují. Zařazeny jsou tak koncentrační cvičení, cvičení cílená na pozornost, cvičení na rozšíření slovní zásoby, vybavování si věcí z dlouhodobé paměti atd. 

Ludmila Horáková - certifikovaná trenérka paměti
© 2021 Mnémosyné 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky