Podpůrná skupina pro neformální pečující o lidi s Alzheimerem v Praze

Bezplatné podpůrné skupiny v Praze

Organizace Meridiem o.p.s. nabízí podpůrná setkání neformálních pečujících realizovaná díky projektu "Alzheimer Praha III." - reg. č.: CZ.03.2.X/0.0/0.0/20_139/0017143. Skupina neformálních pečujících se schází jednou týdně v pronajatých prostorách v pražských Vršovicích. Program je koncipován jako podpůrné setkání, jehož součástí je trénování paměti a následnou diskusí na témata, která se týkají poskytování péče a podpory v domácím prostředí, zařazeny jsou také konkrétní tipy pro možné trénování paměti pro konkrétní osoby. 

Část věnovaná trénování paměti je pojímána jako prostor pro relaxaci, uvolnění od každodenní péče, posilování vlastních kompetencí a znalostí, místo pro seberealizaci a především jako možnost prevence vlastních poruch paměti, jejichž riziko podmíněné genetickou zátěží pečující často vnitřně trápí.

Základní informace o podpůrné skupině

Podpůrná setkání vedu já - mentorka neformálních pečujících o lidi s Alzheimerovou chorobou, zároveň jsem sociální pracovnicí, speciální pedagožkou a certifikovanou lektorkou trénování paměti včetně členství v České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging.

termín konání: každé pondělí 9:00 - 13:00 hod.
začínáme 29. 11. 2021  

adresa konání:
Kodaňská Office Center, s.r.o.
Kodaňská 1441/46, 101 00 Praha 10 - Vršovice

spojení: 
vlakem: stanice Eden - dále přibližně 15min chůze
autem: v okolí lze parkovat na placených zónách Prahy 10 (1 hod parkování 30 Kč), případně můžete zanechat vůz v obchodním centru Eden (první 3 hodiny zdarma, každá další pak za 40 Kč) a cca 8-10 minut dojít pěšky.
tramvají: zastávka Koh-i-noor, tramvaj číslo 3, 4, 6, 7, 19, 22; autobus číslo 124, 139 - dále přibližně 5min chůze
autobusem: zastávka Kavkazká, autobus číslo 101 zastavuje přímo před administrativní budovou 

minimální počet účastníků pro realizaci setkání: 3 osoby
maximální počet účastníků na jedno setkání: 8 osob

harmonogram setkání:
9:00 - 9:30 přivítání, představení nových účastníků, očekávání skupiny v daný den
9:30 - 10:30 kurz trénování paměti pro pečující
10:30 - 10:45 krátká přestávka
10:45 - 12:45 beseda na žádané téma, tipy na péči, podpora pečujících, sdílení zkušeností
12:45 - 13:00 rekapitulace, naplnění očekávání, představení tématu na následující setkání, rozloučení

Podmínky účasti na podpůrných skupinách

1. Být neformální pečující o lidi se syndromem demence.
2. Přihlásit se do podpůrné skupiny.
3. Poskytnout osobní údaje tzv. podporované osoby (datum narození, bydliště a dosažené vzdělání pečujícího).
4. Naplnit aktuální epidemiologická opatření dle nařízení vlády ČR (povinnost nošení respirátoru po dobu konání kurzu; účast na kurzu je dle aktuálního vládního nařízení povolena pouze očkovaným osobám, případně těm osobám, které prodělaly samotné onemocnění).
5. Podepsat se na prezenční listině podpůrného setkání.

Setkání jsou určena nejen pečujícím s trvalým pobytem na území hlavního města Prahy, ale i z širšího okolí.

Osobní údaje účastníků nebudou nikde zveřejňovány ani šířeny, slouží pouze pro potřeby monitoringu projektu, ze kterého jsou setkání financovaná.   

Svůj zájem o účast na podpůrné skupině je nutné nahlásit nejpozději do středy předcházející termínu podpůrnému setkání. V případě, že se nemůžete podpůrného setkání z vážných důvodů zúčastnit, kontaktujte mě, prosím, na níže uvedených kontaktech.

Podpůrných setkání se můžete účastnit opakovaně.

Přihlášky do podpůrné skupiny na kterémkoliv z těchto kontaktů:
telefon: 778 783 309
e-mail: ludmila.horakova(zavinac)meridiem.cz 
kontaktní formulář: zde

Příspěvek na zajištění péče

Jsme si vědomi, že skloubit náročnou, mnohdy celodenní, péči o nemocného, pracovní povinnosti, čas pro vlastní rodinu a své zájmy a ještě snahu o vzdělávání v oblasti péče může být náročné. 

V případě účasti na nabízených podpůrných setkání můžete obdržet opakovaný (na osobní účast vázaný) příspěvek na zajištění péče o nemocného. V Praze činí tento příspěvek 130 Kč za každou hodinu účasti na podpůrném setkání.

Tento příspěvek může pomoci zajistit služby Osobní asistence / Pečovatelské služby / asistenta sociální péče po dobu, kdy nebudete moci pečovat o svého blízkého osobně. Zároveň je na místě zdůraznit, že pravidelná výpomoc některé ze sociálních služeb je pro zajištění pracovníka snadnější než nárazové využívání těchto služeb.

Ludmila Horáková - certifikovaná trenérka paměti
© 2021 Mnémosyné 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky